Гідравлічні ліфти: переваги, недоліки й відмінності конструкції

Час читання 16 хв.
Гідравлічні ліфти: переваги, недоліки й відмінності конструкції

У цьому документі:

  1. Технічна інформація: як працює гідравлічний ліфт
  2. 3 типи гідравлічних ліфтів: про відмінності та особливості характеристик
  3. Параметри безпеки: те, що потрібно знати
  4. Технічні й користувацькі переваги гідравлічних ліфтів
  5. Як відбувається обслуговування гідравлічних ліфтів
  6. Кастомізація, або як можна створити повністю унікальний гідравлічний ліфт
  7. Вантажні гідравлічні ліфти як один з найпоширеніших типів обладнання
  8. Питання та відповіді

Технічна інформація: як працює гідравлічний ліфт

Якщо аналізувати це обладнання саме з технічної точки зору, то гідравлічні ліфти – це надпотужні типи підйомників, які первісно призначені для частого й тривалого використання, тобто ідеально підходять для громадської інфраструктури, офісних, торговельних центрів та жилих будівель, навіть якщо мова ведеться щодо приватного будинку.

На відміну від тягових ліфтів, гідравлічні системи не передбачають встановлення важкого й громіздкого підвісного підйомного обладнання. Замість цього ці ліфти використовують принцип стиснення рідин для створення руху. Кабіна ліфта підіймається електродвигуном, який нагнітає масло або маслоподібну рідину в циліндр для переміщення поршня. Гідравлічні ліфти також містять електричні клапани для контролю випуску масла для руху кабіни донизу. Рідина, необхідна для живлення гідравлічного ліфта, обов’язково повинна бути на масляній основі.

Завдяки тому, що система працює з гідравлічним насосом, з'єднаним з циліндром, який підіймає і опускає поршень для переміщення кабіни, гідравлічні ліфти відрізняються дуже тихою роботою та плавним рухом, що надважливо для комфорту пасажирів. Обладнання працює під тиском гідравлічної рідини, закачаної в циліндр, що дозволяє кабіні підійматись вгору.

Щоб ліфт мав змогу рухатися вниз, відкривається клапан в гідравлічному баку, повільно скидаючи тиск. Це відбувається після того, як буде зроблено виклик нижнього від розташування кабіни на момент виклику поверху. Оскільки цей тип ліфта може рухатися вниз завдяки тому, що регулювальний клапан просто відкривається, а для спуску використовується сила тяжіння.

Існує два типи приводних систем для цих ліфтів: прямий тип, де плунжер ❐, який висувається або втягується через гідравлічний тиск, безпосередньо з'єднується з підйомником, щоб змусити його підійматися або спускатися; і непрямий тип, де висунення або втягування плунжера тягне трос/канат, який змушує ліфт підійматися або спускатися. Однак сьогодні більшість гідравлічних ліфтів, що використовуються як в громадському будівництві, так і в якості вантажних систем, належать до непрямого типу.

Обладнання містить в собі гідравлічний силовий агрегат, домкрат і двигун. Встановлення гідравлічного силового агрегату може бути виконане у різноманітних типах проєктів, і при цьому необхідність розміщувати машинну залу на даху відсутня – вона може бути розташована в підвальному приміщенні. Цей факт дозволяє легко інтегрувати систему у вже наявну будівлю без необхідності перебудовувати її. Однак важливо пам’ятати, що через технічні особливості гідравлічні ліфти частіше використовуються у малоповерхових будівлях.

Важливо: гідравлічні ліфти демонструють кращу ефективність під час перевезенні великих вантажів, аніж інші моделі. Це відбувається завдяки тому, що гідравліка здатна забезпечити кращу підйомну силу. Саме тому цю систему рекомендується використовувати не тільки для пасажирських підйомників на 8-10 осіб, а й для вантажних різновидів.


3 типи гідравлічних ліфтів: про відмінності та особливості характеристик

Існує три типи гідравлічних ліфтів: з отворами, без отворів і з канатами.


Тип 1. З отворами

У гідравлічних системах з отворами (також відомих як ліфт прямої дії) кабіна ліфта встановлена на поршні, який переміщається всередині циліндра. Циліндр йде в землю на глибину, рівну висоті, на яку підніметься ліфт. Коли гідравлічна рідина закачується в циліндр через клапан, кабіна підіймається. Коли рідина повертається в резервуар, вона опускається. Цю систему часто називають підземною гідравлічної.


Тип 2. Без отворів

Гідравлічні ліфти без отворів були винайдені в кінці 1970-х років або навіть трохи раніше. Це – гідравлічні підйомники без отворів з поршнями, встановлені всередині системи для підйому та опускання кабіни. Це особливо відповідне рішення для будівель, побудованих в тій частині міста, яка характерна високим рівнем ґрунтових вод або нестабільними ґрунтовими умовами, які можуть зробити риття ями, необхідної для звичайного гідравлічного ліфта, непрактичним та навіть руйнівним. Гідравлічні системи без отворів використовують поршень прямої дії для підйому кабіни.


Тип 3. З канатами

Мотузковий гідравлічний ліфт (також відомий як ліфт непрямої дії) збільшує ресурс підйому ліфта без отворів до 18 метрів, і при цьому, що важливо, без необхідності в підземному циліндрі. В якості вищої потужності гідравлічного циліндра й силового агрегату може бути передбачено співвідношення 1:2 (потужність від гідравлічного силового агрегату до фактичної відстані переміщення ліфта). Канатні гідравлічні ліфтові системи мають поршень, прикріплений до шківа, через який проходить мотузка. Один кінець прикріплений до машини, а інший закріплений в нижній частині підйомника.

Це цікаво: перша відома нині модель гідравлічного ліфта була винайдена 1937 року. Її назва – Oildraulic ❐. Більш того, це система була працездатна до 2012 року й використовувалась, переважно, в США та Канаді.


Параметри безпеки: те, що потрібно знати

Гідравлічні ліфти є одними з найбезпечніших серед інших типів підйомного обладнання. Сучасні системи мають кілька вбудованих функцій для безвідмовної роботи, тобто навіть при настанні НП, у разі відключення електромережі чи інших форс мажорів пасажири будуть у безумовній безпеці. Однією з кращих особливостей гідравлічних систем є те, що ліфти проєктуються та розробляються спеціально для кожної окремої конструкції будівлі.

Такі ліфти також містять спеціальний перемикач (автоматичний) управління швидкістю. Саме він дозволяє запобігти перевищенню швидкості, коли кабіна рухається донизу, а також контролює таймер запуску насоса для вимірювання часу в дорозі між посадками. Номінальна швидкість для внутрішнього гідравлічного ліфта становить близько 12 метрів на хвилину, тобто приблизно 15 секунд потрібно, щоб пасажир перемістився на один поверх вище.

Кабіни гідравлічних ліфтів підтримуються двома сталевими тросами діаметром 3/8 дюйма, розрахованими на значно більшу вагу, ніж та, яка допустима в окремій конструкції обладнання. Ці троси підключені до системи миттєвого гальмування, яка також безперервно контролюється спеціальним високоточним обладнанням. Натомість регулювальний клапан і бак, в якому знаходиться помпа, контролюють тиск рідини. Усі ці вузли легко доступні для обслуговування і підлягають обов’язковому контролю зі сторони технічних служб.

Потрібно враховувати й те, що гідравлічний ліфт домінує серед інших типів систем на малоповерховому ринку. Особливо в районах, схильних до землетрусів, гідравлічний ліфт зарекомендував себе як безпечніший варіант. Через загрозу, яку представляють хитні противаги, а також через те, що кабіна підвішена до верхньої частини підйомника, тяговий ліфт особливо вразливий для струсу будівлі в порівнянні з гідравлічним ліфтом, який встановлюється практично на фундаменті.


Технічні й користувацькі переваги гідравлічних ліфтів

Гідравлічні ліфти споживають менше енергії під час очікування і майже не споживають енергії при руху кабіни донизу. І, що також важливо, це екологічне питання, оскільки через ці переваги гідравлічні ліфти мають значно нижчий втілений та експлуатаційний вуглецевий слід. У той час як гідравлічні ліфти не можуть забезпечити настільки високу швидкість пересування кабіни, як тягові ліфти, в малоповерхових будівлях вони виявляться більш раціональними та зручними. І це при цьому, що саме гідравлічні ліфти мають змогу транспортувати більш важкі вантажі.

У минулі роки гідравлічні ліфти вимагали свердління отворів в землі, в яких циліндри гідравлічної рідини висувалися і поміщалися в просвердлений отвір. Але технологічна галузь еволюціонує, і сьогодні досягнення дозволили створити повністю наземні системи, які керовані телескопічними домкратами.

Отже, переваги саме гідравлічних ліфтів наступні:

  1. Тихий режим роботи та висока точність зупинок (рівень підлоги кабіни точно співпадає з рівне платформи): кабіна ліфта в русі й привід дверей практично безшумні
  2. Відмінно підходить для безперервного режиму роботи
  3. Система надійна та здатна витримувати довготривалі навантаження завдяки роботі саме на маслі
  4. Може використовуватись без машинної зали (в умовах обмеженого простору)
  5. Займають менше місця в будівлі
  6. Розмір кабіни може варіюватись в залежності від бажаного навантаження
  7. Можливість встановлення резервного живлення (акумулятора)
  8. Легкий доступ для пасажирів з обмеженими фізичними можливостями
  9. Гідравлічна система може використовуватись також і як вантажна, оскільки система здатна витримувати важкі вантажі
  10. Помірні ціни на обслуговування і встановлення
  11. Може комплектуватись системою для автоматичного повернення кабіни на перший поверх і відкривання дверей під час вимкнення основного живлення
  12. Ідеальний варіант для приватних будинків і малоповерхових будівель, в яких проєктом не передбачалась шахта
  13. Гідравлічний ліфт може виготовлятись за індивідуальним проєктом

Зверніть увагу: для встановлення ліфтового обладнання гідравлічного типу потрібно менше місця, аніж для тягових типів (приблизно на 10%). Це пов’язано з особливостями конструкції, і саме цей фактор може стати переважним для деяких типів будівель.

Звичайно, як і у будь-якій іншій системі, в цій також є деякі недоліки. Наприклад, це те, що конструктивно ліфт не може підійматись на 10 чи 15 поверхів, оскільки його потужність напряму залежить від довжини/розмірів поршня. Саме тому кількість поверхів на рівні 3 - 6 (в залежності від висоти стелі) буде для цієї системи оптимальною.


Як відбувається обслуговування гідравлічних ліфтів

Гідравлічні ліфти, як й інше підйомне обладнання, обов’язково повинні проходити регулярне технічне обслуговування і щорічно перевірятися компетентними фахівцями щодо того, як працюють основні вузли та чи потребують вони ремонтного або профілактичного обслуговування. У той час як цей тип ліфта дуже надійний, як й інше обслуговування будь-яких механізмів (до прикладу, вашого авто) може продовжити термін служби обладнання і, що найголовніше, запобігти зламанням. А вони, як ми пам’ятаємо, будуть коштувати значно дорожче, ніж профілактично-ремонтний огляд.

По-перше, запобігти завжди легше й значно дешевше, по-друге, під час екстреного ремонту ліфт доведеться зупинити, а це може негативно вплинути на трафік в будівлі та задоволеність орендарів - мешканців.

Ліфти вимагають особливої компетенції від механіків, які мають досвід роботи саме з гідравлічними системами. Типове технічне обслуговування включає в себе ретельну перевірку ліфта, систем управління, перевірку гідравлічного насоса, а також якості їзди та швидкості вирівнювання ходу.

Звичайно, як і покупець такого обладнання, так і підрядник цілком розумно починають порівнювати ліфтове обладнання саме на гідравліці з іншими, для деяких більш звичними типами. До прикладу, найбільш поширеним противажелем є тягові ліфти. Отже, декілька слів про них, щоб розуміти, чим саме вони відрізняються від гідравлічних ліфтів.


Кастомізація, або як можна створити повністю унікальний гідравлічний ліфт

Якщо ви зараз подумали про конструктор, то цей процес – кастомізація ліфтів гідравлічного типу – виглядає приблизно саме так. Усі конструктивні елементи можуть поєднуватись між собою практично без обмежень у комбінації. Тим самим експертам компанії СІТІ ЛІФТ вдається створювати унікальні типи обладнання, які повною мірою відповідають потребам вашого бізнесу чи власного комфорту, якщо мова ведеться про придбання ліфта для приватного будинку.

При співпраці з досвідченими інженерами нашої компанії налаштуйте свій ліфт, обравши тип стелі/підлоги, освітлення, конфігурацію дверей, матеріали, з яких будуть виготовлені стіни, поруччя, входи, сигнальні системи та системи безпеки й багато іншого.


Вантажні гідравлічні ліфти як один з найпоширеніших типів обладнання

Компанія СІТІ ЛІФТ спеціалізується на виготовленні в тому числі й вантажних ліфтів з нестандартними розмірами, різною продуктивністю, майже будь-якими матеріалами оздоблення тощо. Всі проєкти розробляються з єдиною метою – забезпечити найбільш економічне й ефективне рішення для вашого бізнесу. Панелі корпусу кабіни проєктуються індивідуально, а рама та платформа ліфта посилюються для додаткової стійкості. Підйомники оснащені сигнальним обладнанням та освітленням, які втоплені в стіни для захисту від пошкоджень.

  • Вантажність – до 20 тонн
  • Висота підйому – до 18 метрів
  • Поверховість – для мало - та середньоповерхових будівель
  • Швидкість – до 4 метрів на хвилину

Пропонуємо декілька класів/типів завантаження:

  1. Клас: Загальні вантажі

    Переміщення на і з платформи підйомника вручну або ручними візками; вага будь-якого окремого вантажу або будь-якої ручної візки та її навантаження не можуть перевищувати 25% від номінального навантаження.

  2. Клас: Завантаження автомобілів

    Використовується виключно для перевезення вантажних автомобілів або легкових автомобілів вагою до номінальної потужності ліфта.

  3. Клас: Завантаження промислових вантажівок (перевозяться вантажівками)

    Вантажівка, що перевозиться ліфтом; навантаження і вантажівка не можуть перевищувати вантажопідйомність.

  4. Клас: Завантаження промислових вантажівок (вантажівка не перевозиться)

    Вантажівка, що використовується для завантаження та розвантаження, але зазвичай не перевозиться ліфтом; сумарна вантажопідйомність не може перевищувати 150%.

  5. Клас: Інше навантаження з високою концентрацією (невеликі, але важкі вантажі)

    Вантажівка зазвичай не використовується. Конструкція ліфта обирається в залежності від вантажів, які мають перевозитись.


Питання та відповіді

  1. Для якої поверховості будівель придатні гідравлічні ліфти?

    Гідравлічні ліфти широко використовуються в будівлях висотою до п'яти або шести поверхів. Рекомендована багатьма виробниками висота складає близько 12-16 метрів, хоча при невеликих навантаженнях вона може збільшитись навіть до 20 метрів.

  2. Чи можуть гідравлічні ліфти використовуватись як вантажні?

    Так, звичайно. Конструктивні параметри саме гідравлічних типів підйомників дозволяють проєктувати декілька різних типів вантажних систем з різним призначенням.

  3. Які елементи входять до безпекової системи гідравлічного ліфта?

    Це: автоматичне двонапрямне вирівнювання кабіни, таймер запуску насоса, верхній стоп-перемикач, аварійна резервна батарея для освітлення, сигналізації та опускання, а також перемикач безпеки воріт кабіни. Опціонально кожен підіймач може додатково оснащуватись панеллю управління для людей з обмеженими фізичними можливостями, візуальними та звуковими системами сповіщення тощо.

  4. Чи підходить гідравлічний ліфт для встановлення у приватному будинку?

    Так, саме гідравлічні типи систем найбільш вдало використовуються у тому числі й у малоповерхових будівлях.

  5. Якщо в будівлі немає шахти й встановлення підйомника ніколи до цього не планувалось, чи можливо встановити саме гідравлічний ліфт?

    Так, перевага гідравлічної системи полягає в тому, що основний функціональний вузол не обов’язково має розташовуватись в шахті. Він може бути встановлений навіть в окремому приміщенні поряд з ліфтом.