Грудень 8, 2021

Останнє оновлення: Грудень 15, 2021

Як зробити будинок доступним для інвалідного візка

Орієнтовний час читання: 14 хв. / 2020 Слів

Як зробити будинок доступним для інвалідного візка

Пересування людини на інвалідному візку – непросте, і це зумовлене не тільки обмеженою рухливістю, а й габаритами самого транспорту. Так, більшість квартир чи будинків, особливо старого, радянського зразка, створювались без урахування зручності пересування людини з обмеженими фізичними можливостями. Вузькі дверні прорізи, високі пороги, малогабаритні приміщення тощо – все це значно обмежує зручність.

Зрозуміло, що масштабні роботи з облаштування приміщення повністю наново не завжди можливі, особливо якщо мова йде про обмежений бюджет. Але існують універсальні принципи дизайну, використання яких дозволить комфортно пересуватись і користуватись приміщеннями не тільки людині з обмеженим рухом, а й усім, хто мешкає у квартирі чи будинку. Отже, універсальні принципи дизайну створюють простір для всіх, незалежно від зросту, фізичних здібностей або віку. У чому вони полягають та як саме ви можете їх використати, розповімо нижче.

Зверніть увагу: особливостями облаштування квартир чи будинків для інвалідів, що пересуваються на візках, є те, що їм потрібно більше місця для переміщення, ніж здоровим людям. Відповідно до цього при переобладнанні житла першою чергою необхідно виявити маршрути пересування людини на колясці, скоординувати її рух у всіх приміщеннях і лише після цього розставляти меблі та обладнання.

З чого почати

Основні локації, які потребують змін, це: дверні прорізи, коридори, сходи, кухні та ванні кімнати. Зосередження уваги саме на цих місцях забезпечує максимальну мобільність для користувачів інвалідних візків.

Тому почнемо з універсальних рекомендацій, які стосуються усіх без винятку помешкань.

 • Перевірте рівень освітлення по всьому будинку - у кожної з кімнат. Переконайтесь, що в коридорах та невеликих приміщеннях немає тіні, яка могла б перешкодити повноцінному огляду простору.
 • Тримайте підлогу вільною від будь-яких перешкод: меблі мають забезпечувати як мінімум метр-півтора маневрового простору на підлозі по всій довжині кожного коридору чи передпокою.
 • Щоб полегшити переміщення коліс інвалідного візка по підлозі, замініть усі килимові покриття. Дерев'яні підлоги, керамічна плитка, ламінат або лінолеум можуть полегшити використання інвалідного візка в домашніх умовах. Це стосується підлогового покриття по усьому будинку: спальні, вітальні, ванні кімнати, кухні та коридори.
 • Якщо ви живете в приватному будинку від двох поверхів, найбільш зручним варіантом переміщення стануть домашні ліфти для інвалідів. Вони встановлюються навіть у тому будинку, який вже функціонує, гарно вписуються в інтер’єр і значно полегшують пересування інваліда без дискомфорту для усіх інших мешканців.

Кухня

Для того, щоб людині з обмеженими фізичними можливостями було зручно пересуватись по кухні, її площа має бути не менш як 9 кв. м., при цьому мінімальна ширина має бути 2,2 метра. Вбудовані меблі на кухні повинні передбачати можливість під'їзду на колясці до всіх столів і мати мінімально необхідний простір для переміщення. При розставлянні меблів слід керуватися розмірами функціональних зон: підходи до обладнання та меблів повинні мати ширину не менш як 0,9 м, а за необхідності повороту візка на 90 градусів — не менш 1,2 м. Всі кухонні поверхні (плита, мийка, стіл) повинні бути на такій висоті, щоб інвалід міг легко користуватися ними самостійно.

Важливо: слід також подбати про легкий доступ до електричних розеток.

Ванна кімната та санвузол

Звичайно, вони також вимагають переобладнання. Найбільш зручним варіантом в даному випадку буде не ванна, а душова кабіна. Розмір такої кабіни повинен бути не менш як 1,2*0,9 м., оскільки саме в такому випадку інваліду буде зручно пересісти з візочка на спеціальний пластмасовий стілець і самостійно користуватися гнучким шлангом душа. За необхідності поруччя можуть бути встановлені уздовж стін по периметру всього санвузла на висоті 0,8-0,85 м над рівнем підлоги.

У душовій кабіні необхідно встановити поруччя, також бажано, щоб вони були й близько раковини – за потреби спертися чи підсунутись, і обов’язково коло унітазу. Дзеркало у ванній кімнаті слід повісити на зручній висоті – оптимальним варіантом, який буде зручним для кожного мешканця, стане вертикальний формат розміщення. Також важливо змінити й висоту положення умивальника – для цього потрібно орієнтуватись на зріст найнижчого (в даному випадку безпосередньо інваліда) мешканця. Простежте, щоб крани легко відкривались, а напрямок течії води не заважав робити гігієнічні процедури.

Балкони та лоджії

При облаштуванні цього простору важливо виконати наступні правила:

 • використовувати щільне рифлене покриття;
 • максимальна висота порогів і перепад висот між підлогою балкона й кімнати повинна бути в межах 2 мм, не більше;
 • встановити ухили, що спускаються від дверей;
 • огорожі необхідно робити, беручи до уваги кут зору сидячої людини (висота має бути близько 0,6 м).

Дверні прорізи

Важливо розуміти, що для того, щоб зробити дверні прорізи більш доступними для людини з обмеженими фізичними можливостями, потрібно розширити їхню ширину – це потрібно для того, щоб забезпечити достатньо місця для маневрування (ширина візка + зручне положення рук).

Всередині будинку стандартні двері для коридорів, спалень і ванних кімнат мають ширину від 60 до 80 сантиметрів, але цього замало. Для комфортного проїзду цей параметр має бути 85-90 сантиметрів. Зрештою, якщо планування квартири чи будинку не дозволяє змінити ширину дверних прорізів, є вихід – це розсувні двері або навіть їхня відсутність там, де це можливо.

Важливо: зверніть увагу на те, яка саме фурнітура встановлена на дверях. Набагато зручніше буде ручка, яка відчиняє їх при натисканні, аніж ті модифікації, які потрібно повертати.

Пороги поперек дверних прорізів повинні мати заокруглену поверхню, щоб інвалідний візок міг плавно проїхати, не зачепившись за кут. Слідкуйте й за висотою – вона має бути не більше ніж 0,5 см, в інших випадках переміщення інваліда може бути важчим або навіть потребувати сторонньої допомоги.

Облаштування входу до будинку

По-перше, якщо мова йде про багатоквартирні будинки, то тут варіантів немає – потрібно встановлювати пандус на ґанку. А ось входи в житлові будинки приватного типу слід розміщувати на рівні, найближчому до поверхні землі (зрозуміло, якщо така можливість є). Саме тому ідеальний вхід у будинок, де мешкає інвалід, що пересувається на візку, — на одному рівні з тротуаром чи рівнем двору (умовно там може бути невелика сходинка, яка також компенсується пандусом (кут спуску має бути не більш як 5%). Ширина пандусу оптимальна – це 90 сантиметрів. По обидва боки пандуса встановлюють поруччя на висоті 0,7 м і 0,9 м. Краще, якщо це будуть подвійні поруччя, тоді інваліди зможуть користуватися як лівим, так і правим за необхідності.

Зверніть увагу: необхідно, щоб довжина поруччя пандуса з кожного боку була більше довжини самого пандуса не менше ніж на 0,03 м. Кінці поруччя мають бути або округлені, або міцно прикріплені до поверхні, стіни або стійок, а при парному розташуванні — ще й з'єднані між собою. Ширина горизонтального майданчика перед входом у квартиру/будинок повинна забезпечити можливість повороту крісла для зручного входу в приміщення.

Важливо те, що ця вимога доступності є пріоритетною для всіх без винятку вхідних дверей, оскільки мешканців будь-якої квартири чи будинку можуть відвідати друзі або родичі з фізичними порушеннями. Вхідні двері в будівлі повинні мати ширину не менш як 0,9 м і висоту як мінімум 2,1 м. При наявності двостулкових дверей ширина хоча б однієї з дверних стулок повинна бути не менш 0,9 м. для дверей, розташованих в кутку коридору, відстань від ручки до бічної стіни — не менш 0,6 м.

Найбільш зручним варіантом там, де немає можливості встановити пандус, стане підйомник для інвалідних колясок. Він конструктивно обирається в залежності від тієї відстані по вертикалі, яку повинен подолати інвалід. Зручність полягає у тому, що це обладнання не буде заважати тим мешканцям чи користувачам, які пересуваються на ногах.

Більш детально про те, як саме мають облаштовуватись будівлі, в яких мешкає людина з обмеженнями руху, можна прочитати за посиланням: Забезпечення доступності споруд для людей з інвалідністю

Це цікаво: у будь-якому будинку важливо мати зручну та містку систему зберігання одягу та інших речей. Людині на візку недоступні звичайні шафи, тому слід передбачити конструктивні зміни й в гардеробній. Варіантом може стати керований вішак з руків’ям, за яке можна потягнути, щоб дістати до поперечини шафи, де висить одяг. Також можна зберігати одяг у відкритій шафі (чи у шафі-купе) на висоті, яка буде зручною для людини в інвалідному візку.

Ліфт для інвалідів

Разом з усіма перерахованими вище методиками удосконалення внутрішнього простору житла для інвалідів є спосіб зі значно більшою кількістю переваг. Це - домашні ліфти, які, на відміну від сходових підйомників, можуть поміщатися в естетично приховану нішу, тим самим гармоніювати з інтер’єром. Звичайно, ця пропозиція більш актуальна саме для приватних будинків.

Чим ще примітні домашні ліфти для інвалідів? Вони не перешкоджають користуванню простором іншим мешканцям, натомість будуть значною перевагою для них же – наприклад, при транспортуванні невеликих вантажів і навіть меблів. При цьому таке доповнення може стати непоганою інвестицією або у свій власний комфорт (усі розуміють, що з віком рух по сходах дається все важче кожній людині), або у вартість самого будинку (під час можливого продажу підйомник стане вагомою причиною збільшити ціну нерухомості).

Позначимо переваги домашніх ліфтів:

 • Це естетично – невелика кабіна зможе бути встановлена майже у кожному типу приміщення, а її зовнішній вигляд, який можна підібрати під інтер’єр, стане гармонійним доповненням дизайну.
 • Це безпечно – домашні ліфти для інвалідів оснащуються системою аварійної роботи, виготовляються з надміцних матеріалів та дозволяють людині з обмеженими можливостями самостійно користуватись підйомником без зовнішньої допомоги.
 • Це адаптивно – більш ніж два десятки конфігурацій кабін, декілька стилістичних рішень, різні типи дверей та інше дозволяє як завгодно комбінувати елементи для досягнення того самого типу конструкції, яка задовольнить вас візуально й практично.
 • Це зручно – домашній ліфт підвищує мобільність тих, хто користується інвалідними візками, а також всіх інших мешканців в будинку. На відміну від сходових ліфтів, домашні ліфти забезпечують більш універсальний варіант доступу для всіх людей.

Зазвичай, якщо встановити домашній ліфт для інвалідів немає можливості, для підйому на другий поверх для візочників монтують вертикальні підйомні платформи. Адаптувати вже наявні сходи можна за допомогою похилих платформ (один сходовий марш) або крісельних підйомників, які рухаються уздовж поручнів (кілька маршів).

Підйомні платформи без огорожі можуть стати в нагоді, якщо потрібно піднятися на висоту до двох метрів — наприклад, в спальню-«антресоль» або подолати вхідний ґанок. Мобільні гусеничні підйомники використовуються для переміщення візка по сходах руками помічника. Річ зручна, але потрібно передбачити місце для її зберігання.

Додатково

Якщо є можливість, варто впровадити деякі елементи «розумного будинку». Автоматичні системи управління дозволять зі смартфона або пульта керувати світлом, шторами або жалюзі, температурою в кімнаті та іншими системами. Також можна зробити відеоспостереження онлайн. Це потрібно, щоб виключити ймовірність ситуацій, коли людина не може покликати на допомогу, але знаходиться у важкому становищі.

Питання-Відповідь

 1. Яким має бути зручний для інваліда прохід в коридорі?

  Оптимальним рішенням стане ширина не менш як 100 сантиметрів, але якщо є така можливість, варто розширити його до 120-140 см для більш гнучких умов маневрування.

 2. Які ще є рекомендації, щоб зробити помешкання зручним для людини в інвалідному візку?

  Якщо людина погано бачить, в дизайні краще використовувати контрастні поєднання кольорів: щоб були помітні межі стіни та двері, підлоги та сантехніки; вимикачі й розетки на стіні.

 3. Якими мають бути поруччя?

  Бажано, щоб поруччя були дерев'яними й діаметром не менш як 3 см для зручності обхвату.

 4. Чи можливо встановити невеликий домашній ліфт для інвалідів у двоповерховому будинку?

  Так, конструкція цього обладнання дозволяє встановлювати його навіть у дуже обмежених просторах, а низьке споживання енергії – використовувати стандартну електромережу.

 5. Якщо немає можливості встановити ліфт, як обладнати сходи для інваліда?

  Якщо мова йде про обмежений простір, можна скористатись не менш ефективним варіантом і встановити підйомник для інвалідів. Він зручно розташовується збоку сходів та не буде заважати іншим мешканцям.

Якщо у Вас залишились питання, будь ласка,
надішліть своє запитання і ми Вам неодмінно надамо відповідь найближчим часом.


Поділитися цим записом:

Наверх