Липень 14, 2020

Ліфти для людей з особливими потребами: різновиди та вимоги до підйомників

Орієнтовний час читання: 5 хв. / 708 Слів

Ліфти для людей з особливими потребами: різновиди та вимоги до підйомників

За статистикою в будь-якій країні світу кількість людей з обмеженими можливостями сягає 7-10 % від загальної кількості населення. З огляду на це, в Україні проживають принаймні 297,5 тисяч людей з особливими потребами. Аби кожна із них могла вільно пересуватися, у 2006 році Генеральна Асамблея ООН видала Конвенцію про права інвалідів, згідно з якою всі житлові, медичні та громадські будівлі мають бути обладнані спеціальними ліфтами.

Тому сьогодні на етапі будівництва нових житлових будинків, лікарень, медичних та адміністративних установ дедалі частіше звертається увага та встановлюються спеціальні ліфти або підйомники. Це робить будь-яку будівлю доступною для кожного громадянина незалежно від стану його здоров’я.


Для чого потрібні спеціальні ліфти для людей з інвалідністю?

Для людини з обмеженими можливостями спеціальний пристрій стає єдиною безпечною та доступною альтернативою сходам чи навіть звичайному ліфту. Це може здатися дивним, але для таких громадян використання ліфтової кабіни може супроводжуватися певними ризиками.

 • Стиснення. Під час зачинення дверей може відбутися стиснення людини, що не встигла в’їхати або виїхати з кабіни на візку.
 • Падіння або удар. Під час різкого гальмування людина з порушеннями опорно-рухового апарату може впасти, що призведе до травмування чи забою.
 • Небезпека посковзнутися на неякісному покритті днища кабіни.

Різновиди підйомних механізмів

Існують декілька типів підйомників. Вибір конкретної моделі залежить від того, де планується її встановлювати.

 • Вертикальний ліфт. Така модель є найбільш популярною та подібно до звичайного пасажирського підйомника їздить вертикально вверх-вниз. Вона проста в установленні, надійна та може використовуватися без супроводу сторонніх осіб. Висота такого ліфта може сягати 2 метрів. Зазвичай модель не вимагає спеціальної огорожі. Але, якщо висота конструкції понад 10 метрів, то до пристрою включається огорожа шахтного типу.
 • Мобільні ліфти. Така модель є універсальною. Підйомник працює без спеціального акумулятора та не вимагає дорогого оснащення. Він підходить до тих місць, де відсутня можливість змонтувати стаціонарний пристрій. Мобільні ліфти поділяються на декілька типів:
  • пасивні підйомники (людина з обмеженими можливостями потребує сторонньої допомоги);
  • активні (використовуються для самостійного підйому чи спуску).
 • Похилий ліфт. Має підвищену вантажопідйомність, підходить для будівель, що мають широкі розвороти на сходовому майданчику. Підйомник має власну платформу, що переміщується паралельно сходам у ручному або автоматичному режимі.
 • Крісельний ліфт. Монтується зі зручної сторони сходів та має вигляд крісла з додатковою підставкою для ніг. Для функціонування цього простого пристрою використовується рейкова система з пультом управління.
 • Гусеничний ліфт. Це мобільна платформа на гумових гусеницях. Вона підходить до всіх типів інвалідних візків. Пристрій дозволяє підніматися самостійно або в супроводі іншої людини.
 • Традиційний ліфт із розширеними можливостями. Він має більш широкий прохід, а його кнопки зроблені з урахуванням потреб людини з обмеженими можливостями.

Підйомники для людей з особливими потребами також можуть відрізнятися за типом приводу:

 • Гідравлічний. Для такої системи характерний плавний рух. Цей варіант буде актуальним для тих, кому потрібно пересуватися без зупинок або різких поштовхів. Перевагами гідравлічного приводу є легкість монтажу та можливість встановлення на будь-яку висоту. Але через низьку швидкість руху їх частіше використовують для підйому на незначну висоту.
 • Електричний привід. Дозволяє швидко піднімати навіть велику вагу на будь-яку висоту. Такі ліфти зручні у використанні, тому є більш популярними.

Щоби визначитися з типом приводу, враховують різновид об’єкту та особливості використання ліфту.


Особливості ліфтів для людей з обмеженими можливостями

Пристрої, що використовуються для підйому людей із вадами опорно-рухового апарату, відрізняються від звичайних ліфтів. Вони мають відповідати наступним вимогам:

 • Вантажопідйомність — 635, 675, 1000 кг та навіть більше. Це пов’язано з тим, що звичайний інвалідний візок досить масивний. До того ж у деяких випадках є потреба в транспортуванні важкого обладнання.
 • Габарити кабіни та дверей мають бути такими, щоби людина на візку могла безперешкодно і самостійно або в супроводі іншої особи потрапити в кабіну.
 • Внутрішнє оздоблення повинно гарантувати безпеку. Підлога в кабінах має бути зроблена з неслизьких матеріалів, а стіни — з міцним оздобленням, що відповідає нормам протипожежної безпеки.
 • Панель управління з кнопками має бути зручно розташована на рівні візка.
 • Збільшений час очікування закриття дверей допоможе людині на візку неквапом потрапити в кабіну.
 • За потреби кабіни ліфта оздоблюють кондиціонерами з антибактеріальним фільтром або іонізатором.

Турбота про людей з обмеженими можливостями полягає в створенні всіх можливих умов для їхнього комфортного та безпечного пересування. Тому важливо подбати про те, аби в кожній будівлі був щонайменше один такий підйомник.

Під час вибору моделі ліфта варто звертати увагу на призначення та архітектурні особливості приміщення, а також на пасажирський потік. Усе це допоможе людям з особливими потребами відчувати себе комфортно та без перешкод діставатися необхідних об’єктів.

Якщо у Вас залишились питання, будь ласка,
надішліть своє запитання і ми Вам неодмінно надамо відповідь найближчим часом.


Поділитися цим записом:

Наверх